12FR005E-B
12FR005E-B
12FR005E-B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    12FR005E-B
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    2W 10 SERIES .005 OHM 1% Current
  • Delivery Services
Through Hole Resistor
Quick Inquiry
12FR005E-B
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Ohmite
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance -
Tolerance -
Power (Watts) -
Composition -
Features -
Temperature Coefficient -
Operating Temperature -
Package / Case -
Supplier Device Package -
Size / Dimension -
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations -
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 12FR005 12FR005 12FR005E 12FR010E
Part Number 12FR005 12FR005 12FR005E 12FR010E
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RES 0.005 OHM 1% 2W AXIAL RES 0.005 OHM 1% 2W AXIAL RES 0.005 OHM 1% 2W AXIAL RES 0.01 OHM 1% 2W AXIAL