12FR010E-B
Manufacturer
OhmiteDescription
RES 0.01 OHM 1% 2W AXIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Axial
Request for Quotation
12FR010E-B
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
10 mOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Current Sense Metal Element
12FR010E-B
| Category | Resistors - Through Hole Resistors - |
| Manufacturer | Ohmite |
| Series | 10 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 10 mOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 2W |
| Composition | Metal Element |
| Features | Current Sense |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 275°C |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.417" L (2.40mm x 10.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Manufacturer | Ohmite | Ohmite | Ohmite | Ohmite |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | RES 0.01 OHM 1% 2W AXIAL | RES 0.005 OHM 1% 2W AXIAL | RES 0.005 OHM 1% 2W AXIAL | RES 0.005 OHM 1% 2W AXIAL |