12FR050E
12FR050E
12FR050E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    12FR050E
  • Description
    RES 0.05 OHM 1% 2W AXIAL
  • Delivery Services
50 mOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Non-Inductive Metal Element
Quick Inquiry
12FR050E
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 50 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Element
Features Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.417" L (2.40mm x 10.60mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 12FR050 12FR050 12FR050E 12FR050E-B
Part Number 12FR050 12FR050 12FR050E 12FR050E-B
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description RES 0.05 OHM 1% 2W AXIAL 2W 10 SERIES .05 OHM 1% Current 2W 10 SERIES .05 OHM 1% Current 2W 10 SERIES .05 OHM 1% Current