12FR060E
12FR060E
12FR060E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    12FR060E
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    2W 10 SERIES .06 OHM 1% Current
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
60 mOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Non-Inductive Metal Element
Quick Inquiry
12FR060E
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Ohmite
Series 10
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 60 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Element
Features Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.417" L (2.40mm x 10.60mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 12FR060E 12FR005 12FR005 12FR005E
Part Number 12FR060E 12FR005 12FR005 12FR005E
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status RoHS Compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant
Description 2W 10 SERIES .06 OHM 1% CURRENT RES 0.005 OHM 1% 2W AXIAL RES 0.005 OHM 1% 2W AXIAL RES 0.005 OHM 1% 2W AXIAL