12FR050E-B
12FR050E-B
12FR050E-B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    12FR050E-B
  • Description
    2W 10 SERIES .05 OHM 1% Current
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
50 mOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Current Sense Metal Element
Quick Inquiry
12FR050E-B
Manufacturer Ohmite
Series 10
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 50 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Element
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.417" L (2.40mm x 10.60mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 12FR050 12FR050 12FR050E 12FR050E
Part Number 12FR050 12FR050 12FR050E 12FR050E
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant
Description RES 0.05 OHM 1% 2W AXIAL 2W 10 SERIES .05 OHM 1% Current RES 0.05 OHM 1% 2W AXIAL 2W 10 SERIES .05 OHM 1% Current