12FR040E
12FR040E
12FR040E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    12FR040E
  • Description
    RES 40M OHM 1% 2W AXIAL
  • Delivery Services
40 mOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Non-Inductive Metal Element
Quick Inquiry
12FR040E
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 40 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Element
Features Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.417" L (2.40mm x 10.60mm)