12FR010E
12FR010E
12FR010E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    12FR010E
  • Description
    RES 0.01 OHM 1% 2W AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
10 mOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Non-Inductive Metal Element
Quick Inquiry
12FR010E
Manufacturer Ohmite
Series 10
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 10 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Element
Features Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.417" L (2.40mm x 10.60mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 12FR010E-B 12FR005 12FR005 12FR005E
Part Number 12FR010E-B 12FR005 12FR005 12FR005E
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant
Description RES 0.01 OHM 1% 2W AXIAL RES 0.005 OHM 1% 2W AXIAL RES 0.005 OHM 1% 2W AXIAL RES 0.005 OHM 1% 2W AXIAL