195D474X0035B2T
195D474X0035B2T
195D474X0035B2T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    195D474X0035B2T
  • Description
    CAP TANT 0.47UF 20% 35V 1706
  • Package
    1706 (4214 Metric)
  • Delivery Services
0.47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V 1706 (4214 Metric)
Quick Inquiry
195D474X0035B2T
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1706 (4214 Metric)
Size / Dimension 0.165" L x 0.055" W (4.20mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max) 0.063" (1.60mm)