195D475X0002S2T
195D475X0002S2T
195D475X0002S2T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    195D475X0002S2T
  • Description
    CAP TANT 4.7UF 20% 2V 1507
  • Package
    1507 (3718 Metric)
  • Delivery Services
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 2 V 1507 (3718 Metric)
Quick Inquiry
195D475X0002S2T
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1507 (3718 Metric)
Size / Dimension 0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max) 0.056" (1.42mm)