195D475X0015E2T
195D475X0015E2T
195D475X0015E2T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    195D475X0015E2T
  • Description
    CAP TANT 4.7UF 20% 15V 2208
  • Package
    2208 (5521 Metric)
  • Delivery Services
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15 V 2208 (5521 Metric)
Quick Inquiry
195D475X0015E2T
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 15 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2208 (5521 Metric)
Size / Dimension 0.217" L x 0.083" W (5.50mm x 2.10mm)
Height - Seated (Max) 0.067" (1.70mm)