195D474X0050V2T
195D474X0050V2T
195D474X0050V2T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    195D474X0050V2T
  • Description
    CAP TANT 0.47UF 20% 50V 1410
  • Package
    1410 (3727 Metric)
  • Delivery Services
0.47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V 1410 (3727 Metric)
Quick Inquiry
195D474X0050V2T
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1410 (3727 Metric)
Size / Dimension 0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)