195D474X5025C2T
195D474X5025C2T
195D474X5025C2T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    195D474X5025C2T
  • Manufacturer
    Vishay Sprague
  • Description
    CAP TANT 0.47UF 5% 25V 0905
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0905 (2114 Metric)
  • Delivery Services
0.47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V 0905 (2114 Metric)
Quick Inquiry
195D474X5025C2T
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Tantalum Capacitors -
Manufacturer Vishay Sprague
Series TANTAMOUNT™, 195D
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 25 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0905 (2114 Metric)
Size / Dimension 0.087" L x 0.045" W (2.21mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max) 0.055" (1.39mm)