420LXW68MEFR18X20
420LXW68MEFR18X20
420LXW68MEFR18X20
lmages are for reference only.
  • Part Number
    420LXW68MEFR18X20
  • Description
    CAP ALUM 68UF 20% 420V RADIAL TH
  • Delivery Services
68 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
420LXW68MEFR18X20
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 68 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 420 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 550 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.21 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)