53D101F450GT6
53D101F450GT6
53D101F450GT6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    53D101F450GT6
  • Description
    CAP ALUM 100UF 450V AXIAL TH
  • Delivery Services
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
53D101F450GT6
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance -10%, +50%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.760" Dia x 3.642" L (19.30mm x 92.50mm)