591D226X0016C2T15H
591D226X0016C2T15H
591D226X0016C2T15H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    591D226X0016C2T15H
  • Manufacturer
    Vishay Sprague
  • Description
    CAP TANT 22UF 20% 16V 2812
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2812 (7132 Metric)
  • Delivery Services
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 2812 (7132 Metric) 240mOhm
Quick Inquiry
591D226X0016C2T15H
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Tantalum Capacitors -
Manufacturer Vishay Sprague
Series TANTAMOUNT™, 591D
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) 240mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2812 (7132 Metric)
Size / Dimension 0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)