591D226X0020R2T15H
591D226X0020R2T15H
591D226X0020R2T15H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    591D226X0020R2T15H
  • Description
    CAP TANT 22UF 20% 20V 2824
  • Package
    2824 (7260 Metric)
  • Delivery Services
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V 2824 (7260 Metric) 140mOhm
Quick Inquiry
591D226X0020R2T15H
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 20 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) 140mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2824 (7260 Metric)
Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)