591D226X0016D2T15H
591D226X0016D2T15H
591D226X0016D2T15H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    591D226X0016D2T15H
  • Description
    CAP TANT 22UF 20% 16V 2917
  • Package
    2917 (7343 Metric)
  • Delivery Services
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 180mOhm
Quick Inquiry
591D226X0016D2T15H
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) 180mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)