672D227F040EK5D
672D227F040EK5D
672D227F040EK5D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    672D227F040EK5D
  • Description
    CAP ALUM 220UF 40V RADIAL TH
  • Delivery Services
220 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 480mOhm @ 120Hz
Quick Inquiry
672D227F040EK5D
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance -10%, +50%
Voltage - Rated 40 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 480mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.155 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.65 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.098" (27.90mm)
Base Product Number -
Impedance 120 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 672D227F040EK5D 672D227F040EK5J 672D227F040EK5J 672D227F040EK4D
Part Number 672D227F040EK5D 672D227F040EK5J 672D227F040EK5J 672D227F040EK4D
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description CAP ALUM 220UF 40V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 40V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 40V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 40V RADIAL TH