672D277H025DM5C
672D277H025DM5C
672D277H025DM5C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    672D277H025DM5C
  • Description
    CAP ALUM 270UF 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
270 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can
Quick Inquiry
672D277H025DM5C
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 270 µF
Tolerance -
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.161" (29.50mm)
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 672D277H025DM3C 672D277H025DM3C 672D277H025DM5C 672D277H075FV5J
Part Number 672D277H025DM3C 672D277H025DM3C 672D277H025DM5C 672D277H075FV5J
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description CAP ALUM 270UF 25V RADIAL TH CAP ALUM 270UF 25V RADIAL TH CAP ALUM 270UF 25V RADIAL TH CAP ALUM 270UF 75V RADIAL TH