672D277H075FV5J
672D277H075FV5J
672D277H075FV5J
lmages are for reference only.
  • Part Number
    672D277H075FV5J
  • Description
    CAP ALUM 270UF 75V RADIAL TH
  • Delivery Services
270 µF 75 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can
Quick Inquiry
672D277H075FV5J
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 270 µF
Tolerance -
Voltage - Rated 75 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.693" (43.00mm)
Base Product Number -
Impedance -
Description CAP ALUM 270UF 25V RADIAL TH CAP ALUM 270UF 25V RADIAL TH CAP ALUM 270UF 25V RADIAL TH CAP ALUM 270UF 25V RADIAL TH