ALZN1B12
ALZN1B12
ALZN1B12
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ALZN1B12
  • Manufacturer
    Panasonic Electric Works
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
ALZN1B12
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer Panasonic Electric Works
Series ALZN
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 16 A
Switching Voltage 440VAC - Max
Load - Max Switching 7040VA
Coil Current 33.3 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency cURus, VDE
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 360 Ohms
Base Product Number ALZN1B
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ALZN1B12W ALZN1B18 ALZN1B18W ALZN1B05
Part Number ALZN1B12W ALZN1B18 ALZN1B18W ALZN1B05
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 18V RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 18V RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V