ALZN1B18
ALZN1B18
ALZN1B18
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ALZN1B18
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 18V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 18VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
ALZN1B18
Series ALZN
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 18VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 16 A
Switching Voltage 440VAC - Max
Load - Max Switching 7040VA
Coil Current 22.2 mA
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 12.6 VDC
Must Release Voltage 1.8 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Qualification -
Coil Resistance 810 Ohms
Base Product Number ALZN1B
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ALZN1B12 ALZN1B12W ALZN1B18W ALZN1B05
Part Number ALZN1B12 ALZN1B12W ALZN1B18W ALZN1B05
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 18V RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V