ALZN1B48W
ALZN1B48W
ALZN1B48W
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ALZN1B48W
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 48VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
ALZN1B48W
Series ALZN
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 48VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 16 A
Switching Voltage 440VAC - Max
Load - Max Switching 7040VA
Coil Current 8.3 mA
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 33.6 VDC
Must Release Voltage 4.8 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Qualification -
Coil Resistance 5.76 kOhms