ALZN1B12W
ALZN1B12W
ALZN1B12W
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ALZN1B12W
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
ALZN1B12W
Series ALZN
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 16 A
Switching Voltage 440VAC - Max
Load - Max Switching 7040VA
Coil Current 33.3 mA
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Qualification -
Coil Resistance 360 Ohms