ALZN1B24
ALZN1B24
ALZN1B24
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ALZN1B24
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
ALZN1B24
Series ALZN
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 16 A
Switching Voltage 440VAC - Max
Load - Max Switching 7040VA
Coil Current 16.7 mA
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 16.8 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Qualification -
Coil Resistance 1.44 kOhms
Base Product Number ALZN1B
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ALZN1B24W ALZN1B05 ALZN1B05W ALZN1B09
Part Number ALZN1B24W ALZN1B05 ALZN1B05W ALZN1B09
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 9V