ALZN1B24W
ALZN1B24W
ALZN1B24W
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ALZN1B24W
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
ALZN1B24W
Series ALZN
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 16 A
Switching Voltage 440VAC - Max
Load - Max Switching 7040VA
Coil Current 16.7 mA
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 16.8 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Qualification -
Coil Resistance 1.44 kOhms