AMPMADC-2.0480T
AMPMADC-2.0480T
AMPMADC-2.0480T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AMPMADC-2.0480T
  • Description
    MEMS OSC XO 2.0480MHZ CMOS SMD
  • Delivery Services
2.048 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
AMPMADC-2.0480T
Series AMPM
Packaging Tape & Reel (TR)
Type XO (Standard)
Frequency 2.048 MHz
Function Enable/Disable
Output CMOS
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±25ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AMPMADC-2.0480T3 AMPMADC-27.0000 AMPMADB-24.5760T AMPMADD-4.0000
Part Number AMPMADC-2.0480T3 AMPMADC-27.0000 AMPMADB-24.5760T AMPMADD-4.0000
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description MEMS OSC XO 2.0480MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 27.0000MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 24.5760MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 4.0000MHZ CMOS SMD