AMPMAFA-12.2880T3
AMPMAFA-12.2880T3
AMPMAFA-12.2880T3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AMPMAFA-12.2880T3
  • Description
    MEMS OSC XO 12.2880MHZ CMOS SMD
  • Delivery Services
12.288 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
AMPMAFA-12.2880T3
Series AMPM
Packaging Tape & Reel (TR)
Type XO (Standard)
Frequency 12.288 MHz
Function Enable/Disable
Output CMOS
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±25ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)