AMPMAFB-16.0000T
AMPMAFB-16.0000T
AMPMAFB-16.0000T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AMPMAFB-16.0000T
  • Description
    MEMS OSC XO 16.0000MHZ SMD
  • Delivery Services
16 MHz XO (Standard) Oscillator 1.71V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
AMPMAFB-16.0000T
Series AMPM
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Type XO (Standard)
Frequency 16 MHz
Function Standby (Power Down)
Output -
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±25ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AMPMAFB-16.0000 AMPMAFB-16.0000T3 AMPMAFA-12.2880T AMPMAFA-12.2880T3
Part Number AMPMAFB-16.0000 AMPMAFB-16.0000T3 AMPMAFA-12.2880T AMPMAFA-12.2880T3
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description MEMS OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 12.2880MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 12.2880MHZ CMOS SMD