AMPMAFB-12.0000
AMPMAFB-12.0000
AMPMAFB-12.0000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AMPMAFB-12.0000
  • Manufacturer
    Abracon LLC
  • Description
    MEMS OSC XO 12.0000MHZ CMOS SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SMD, No Lead
  • Delivery Services
12 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
AMPMAFB-12.0000
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Oscillators -
Manufacturer Abracon LLC
Series AMPM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Resonator MEMS
Type XO (Standard)
Frequency 12 MHz
Function Standby (Power Down)
Output CMOS
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±25ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AMPMAFB-12.0000T AMPMAFB-12.0000T3 AMPMAFB-10.0000T AMPMAFB-12.2880T
Part Number AMPMAFB-12.0000T AMPMAFB-12.0000T3 AMPMAFB-10.0000T AMPMAFB-12.2880T
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description MEMS OSC XO 12.0000MHZ SMD MEMS OSC XO 12.0000MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 10.0000MHZ SMD MEMS OSC XO 12.2880MHZ SMD