AMPMAFA-12.2880T
AMPMAFA-12.2880T
AMPMAFA-12.2880T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AMPMAFA-12.2880T
  • Description
    MEMS OSC XO 12.2880MHZ CMOS SMD
  • Delivery Services
12.288 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
AMPMAFA-12.2880T
Series AMPM
Packaging Tape & Reel (TR)
Type XO (Standard)
Frequency 12.288 MHz
Function Enable/Disable
Output CMOS
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±25ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AMPMAFA-12.2880T3 AMPMAFA-25.0000 AMPMAFA-25.0000T AMPMAFA-38.4000T
Part Number AMPMAFA-12.2880T3 AMPMAFA-25.0000 AMPMAFA-25.0000T AMPMAFA-38.4000T
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description MEMS OSC XO 12.2880MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 25.0000MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 25.0000MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 38.4000MHZ CMOS SMD