AWSCR-7.37CRLA-C15-T3
AWSCR-7.37CRLA-C15-T3
AWSCR-7.37CRLA-C15-T3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AWSCR-7.37CRLA-C15-T3
  • Description
    CERAMIC RES 7.3700MHZ 15PF SMD
  • Delivery Services
7.37 MHz Ceramic Resonator Built in Capacitor 15 pF ±0.3% 40 Ohms -40°C ~ 85°C Surface Mount
Quick Inquiry
AWSCR-7.37CRLA-C15-T3
Manufacturer Abracon LLC
Series AWSCR-CRLA
Type Ceramic
Frequency 7.37 MHz
Frequency Stability ±0.3%
Frequency Tolerance ±0.5%
Features Built in Capacitor
Capacitance 15 pF
Impedance 40 Ohms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 3-SMD, Non-Standard
Size / Dimension 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height 0.039" (1.00mm)