BWLM0011070618NJ00
BWLM0011070618NJ00
BWLM0011070618NJ00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BWLM0011070618NJ00
  • Manufacturer
    Pulse Electronics
  • Description
    INDUCTOR RF
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
18 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.4 A 46mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
BWLM0011070618NJ00
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Pulse Electronics
Series BWLM
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 18 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 1.4 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 46mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 3GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.043" L x 0.028" W (1.10mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)