BWLM0011070696NJ00
BWLM0011070696NJ00
BWLM0011070696NJ00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BWLM0011070696NJ00
  • Delivery Services
96 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 730 mA 160mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
BWLM0011070696NJ00
Material - Core Ferrite
Inductance 96 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 730 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 160mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 1.1GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.043" L x 0.028" W (1.10mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)