CLF10040T-101M
CLF10040T-101M
CLF10040T-101M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CLF10040T-101M
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    FIXED IND 100UH 1A 288 MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 288mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CLF10040T-101M
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer TDK Corporation
Series CLF
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 100 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1 A
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 288mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)