CLF10040T-150M-H
CLF10040T-150M-H
CLF10040T-150M-H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CLF10040T-150M-H
  • Description
    FIXED IND 15UH 3.2A 40 MOHM SMD
  • Delivery Services
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.2 A 40mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
CLF10040T-150M-H
Manufacturer TDK Corporation
Series CLF-H
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 15 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.2 A
Current - Saturation (Isat) 2.5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 40mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)