CLF10040T-101M-H
CLF10040T-101M-H
CLF10040T-101M-H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CLF10040T-101M-H
  • Description
    FIXED IND 100UH 1.3A 240MOHM SMD
  • Delivery Services
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.3 A 240mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
CLF10040T-101M-H
Manufacturer TDK Corporation
Series CLF-H
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 100 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.3 A
Current - Saturation (Isat) 1A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 240mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 100UH 1A 288 MOHM SMD FIXED IND 100UH 1A 288 MOHM SMD FIXED IND 100UH 1A 288 MOHM SMD FIXED IND 100UH 1A 288 MOHM SMD