CLF10040T-1R0N
CLF10040T-1R0N
CLF10040T-1R0N
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CLF10040T-1R0N
  • Description
    FIXED IND 1UH 6.3A 5.7 MOHM SMD
  • Delivery Services
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.3 A 5.7mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
CLF10040T-1R0N
Manufacturer TDK Corporation
Series CLF
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 1 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 6.3 A
Current - Saturation (Isat) 12A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 5.7mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)