CLF10040T-151M
CLF10040T-151M
CLF10040T-151M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CLF10040T-151M
  • Description
    FIXED IND 150UH 800MA 456MOHM SM
  • Delivery Services
150 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 456mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CLF10040T-151M
Manufacturer TDK Corporation
Series CLF
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 150 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 800 mA
Current - Saturation (Isat) 1A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 456mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)