CLF10040T-150M
CLF10040T-150M
CLF10040T-150M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CLF10040T-150M
  • Description
    FIXED IND 15UH 2.5A 48 MOHM SMD
  • Delivery Services
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.5 A 48mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CLF10040T-150M
Manufacturer TDK Corporation
Series CLF
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 15 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.5 A
Current - Saturation (Isat) 3.2A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 48mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)