EKZE250ELL152MK25S
EKZE250ELL152MK25S
EKZE250ELL152MK25S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EKZE250ELL152MK25S
  • Description
    CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
1500 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
EKZE250ELL152MK25S
Series KZE
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1500 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.662 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.77 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Base Product Number EKZE250E
Impedance 18 mOhms