EKZE250ELL182ML20S
EKZE250ELL182ML20S
EKZE250ELL182ML20S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EKZE250ELL182ML20S
  • Description
    CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
1800 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
EKZE250ELL182ML20S
Series KZE
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1800 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.884 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.14 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Base Product Number EKZE250E
Impedance 18 mOhms