EKZE250ELL221MHB5D
EKZE250ELL221MHB5D
EKZE250ELL221MHB5D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EKZE250ELL221MHB5D
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
EKZE250ELL221MHB5D
Series KZE
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 380 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 760 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Base Product Number EKZE250E
Impedance 72 mOhms