EKZE250ELL470ME11D
EKZE250ELL470ME11D
EKZE250ELL470ME11D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EKZE250ELL470ME11D
  • Description
    CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
EKZE250ELL470ME11D
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 250 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Base Product Number EKZE250E
Impedance 300 mOhms