EKZE250ELL331MJC5S
EKZE250ELL331MJC5S
EKZE250ELL331MJC5S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EKZE250ELL331MJC5S
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
EKZE250ELL331MJC5S
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 515 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.03 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Base Product Number EKZE250E
Impedance 53 mOhms