EKZE250ELL272ML25S
EKZE250ELL272ML25S
EKZE250ELL272ML25S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EKZE250ELL272ML25S
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
EKZE250ELL272ML25S
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series KZE
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2700 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.595 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.46 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number EKZE250E
Impedance 16 mOhms