EKZE250ELL471MJ16S
EKZE250ELL471MJ16S
EKZE250ELL471MJ16S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EKZE250ELL471MJ16S
  • Description
    CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
EKZE250ELL471MJ16S
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 715 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.43 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Base Product Number EKZE250E
Impedance 38 mOhms