KTD250B106M43A0B00
KTD250B106M43A0B00
KTD250B106M43A0B00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KTD250B106M43A0B00
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP CER 10UF 25V X7R RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
10 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
Quick Inquiry
KTD250B106M43A0B00
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series NTD
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.256" L x 0.157" W (6.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)