KTD250B335K32A0B00
KTD250B335K32A0B00
KTD250B335K32A0B00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KTD250B335K32A0B00
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CERAMIC CAP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
3.3 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
Quick Inquiry
KTD250B335K32A0B00
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series NTD
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Lead Style Formed Leads
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute KTD250B335K32A0B00 KTD250B335M32A0T00 KTD250B336K55A0B00 KTD250B336K55A0T00
Part Number KTD250B335K32A0B00 KTD250B335M32A0T00 KTD250B336K55A0B00 KTD250B336K55A0T00
Manufacturer Chemi-Con Chemi-Con Chemi-Con Chemi-Con
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CERAMIC CAP CAP CER 3.3UF 25V X7R RADIAL CERAMIC CAP RADIAL CERAMIC