KTD250B226K55A0B00
KTD250B226K55A0B00
KTD250B226K55A0B00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KTD250B226K55A0B00
  • Description
    CERAMIC CAP
  • Delivery Services
22 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
Quick Inquiry
KTD250B226K55A0B00
Series NTD
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)